UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Plemię Samburu zamieszkuje obszar Kenii na północ od równika. Prowadząca półkoczowniczy tryb życia ludność, zajmuje się głównie wypasem bydła, kóz i wielbłądów.

Według tradycji dziewczynki nie mają obowiązku chodzić do szkoły, powinny natomiast przygotowywać się do roli przyszłej matki i żony, uczą się gotować, chodzą po wodę itp. chłopcy natomiast powinni przygotowywać się do roli mężczyzn dlatego całe dnie powinni spędzać wypasając bydło. Samburu to jedno z najbardziej znanych plemion Afryki są bardzo przywiązani do swej tradycji oraz kultury. Tradycyjny strój Samburu jest w kolorze czerwonym i białym, choć mężczyźni często obwiązują biodra, na wzór szkockiego kiltu, różową lub czarną tkaniną. Członkowie plemienia Samburu przywiązują dużą wagę do wyglądu, barwią włosy henną, brwi podkreślają węglem, a w skórę wmasowują tłuszcz by nabrała połysku. Na szyjach kobiet i mężczyzn wiszą grube sznury kolorowych koralików, uszy zdobią koła z kości słoniowej, zaś głowy opaski z piór i paciorków.

Kenia kojarzy się większości z nas z pięknymi krajobrazami cudowną przyrodą i egzotycznymi zwierzętami jednak w kraju tym panuje susza a ponad 20 milionów Kenijczyków cierpi z powodu głodu. Życie wielu dzieci jest zagrożone. Brak wody i panujący wszechobecnie głód jest przyczyną wielu chorób. Wskaźnik umieralności jest bardzo wysoki.

ken03